odoberať: Články | Komentáre

inzercia psov

Prílohy – výživný doplnok aj pochúťka

1 komentár
Prílohy – výživný doplnok aj pochúťka

Okrem mäsa a kostí by mali byť neodmysliteľnou súčasťou jedálnička vášho štvornohého zverenca aj prílohy.  Ak vychádzame z toho, že mäso tvorí zhruba polovicu a kosti do 30 percent kŕmnej dávky, prílohám patrí približne zvyšných desať až dvadsať percent. To však samozrejme neznamená, že by sme ich výberu mali venovať menšiu pozornosť.  Naopak, ich vhodným výberom môžeme priaznivo ovplyvniť nielen váhu a vitalitu psa, ale aj prípadné zdravotné problémy.

Najlepšie strúhané alebo sparené
Najväčšie zastúpenie po mäse a kostiach by mala mať zelenina, po nej ovocie a až nakoniec  rôzne obilninové prílohy. Pri spracovaní by sme mali pamätať predovšetkým na to, že čím dlhšie vystavíme suroviny varu, tým chudobnejšie budú na vitamíny. Aj keď sa zelenina o ovocie odporúčajú podávať  surové, rýchlo zistíte, že len máloktorý pes si s tým poradí. Problémom je najmä zelenina, ktorú je lepšie nastrúhať a primiešať do jedla. Ak ani to nezaberie, skúste ju veľmi krátko povariť, alebo ešte lepšie spariť, čím v nej uchováte potrebné vitamíny.

Nechutí? Hľadajte alternatívy
Časom sami pravdepodobne prídete na to, na ktorých druhoch si váš pes pochutí. Vyhýbajte sa pritom ťažko stráviteľnej cibuli, cesnaku a strukovinám. Možné je, že si obľúbi iba niektoré druhy, alebo aj to, že zeleninu a ovocie bude odmietať úplne. Vtedy, samozrejme, nemá zmysel takúto potravu vnucovať. Dôležité je, aby ste mu prísun potrebných látok v potrave vykompenzovali napríklad inými potravinami, ktoré obľubuje alebo rôznymi  sušenými výživovými doplnkami a vitamínmi. 

Obilninové prílohy s mierou
Ako sme sa už zmienili, menej výrazné zastúpenie majú na rozdiel od humánnej potravy obilninové prílohy. Aj keď na jednej strane ide o značne sýte a výdatné jedlo, na strane druhej treba povedať, že mnohým psom spôsobuje alergie, takže pri podávaní treba byť opatrný. Pre vysoký obsah sacharidov sa z nich rýchlo priberá a preto sú tieto druhy príloh vhodné najmä pre zvieratá, ktoré sú vystavené vysokej záťaži alebo sú celoročne vonku.  Ide predovšetkým o cestoviny, ale aj ovsené vločky, ryžu, krúpy či pohánku.

Mliečne výrobky a vajíčka menu spestria
Podobným spestrením môžu byť aj mliečne výrobky, ktoré však, rovnako ako obilninové produkty, mnohým psom “nesedia“. Tí, ktorým ale nevadia, si občas na jogurte, kyslej smotane alebo tvarohu radi pochutnajú. Rovnako ako pri obilninových, tak aj pri mliečnych prílohách treba pamätať na rozdielny čas trávenia v porovnaní  s mäsom, takže je nutné ich podávať oddelene.  Medzi vzácny zdroj živín parí vajíčko, ktoré by malo byť v jedálničku maximálne trikrát týždenne. Žĺtok, prospievajúci najmä srsti, podávame surový. Bielok určite nevyhadzujeme, ale uvaríme ho a jeho podávaním zabezpečíme psovi potrebné bielkoviny. Navnivoč nevyjde ani na vápnik bohatá škrupinka, ktorá by sa mala pomlieť na jemný prášok, pokvapkať citrónovou šťavou, aby sa vzácne látky lepšie uvoľnili. Vo všetkých prípadoch sú však najvhodnejšie vajíčka z domáceho chovu, pretože škrupiny obchodných vajec sú často chemicky ošetrené.

  1. Okrem zeleniny a ovocia sú všetky prílohy v Barfe zbytočné

Váš komentár k článku