odoberať: Články | Komentáre

inzercia psov

Jedálniček BARF

0 koment.
Jedálniček BARF

More možností
BARF je spôsob kŕmenia, ktorý pre chovateľa otvára prakticky neobmedzené spektrum možností. Kombináciou mäsa, kostí, ovocia a zeleniny, ako aj rôznych príloh a výživových doplnkov, sa dá jedálniček kedykoľvek ľubovoľne meniť podľa individuálnych potrieb psa. Napriek tomu je však nutné dodržiavať isté zásady, aby potrava bola nielen pestrá, ale aj bohatá na všetky živiny.

Prechod na BARF
Pri prechode na tento spôsob kŕmenia sa neodporúča radikálna, ale postupná zmena jedálnička. Aby si organizmus bez problémov na BARF privykol, spočiatku môžeme granule či konzervy s prirodzenou potravou kombinovať. Taktiež psovi ihneď neservírujeme surové mäso, ale mali by sme ho v začiatkoch variť. Čas varenia potom postupne skracujeme až prejdeme k úplne surovému stavu.

Bez obáv
Trávenie psa je od nášho ľudského podstatne odlišné, preto jeho organizmus bez problémov spracuje aj väčšie a tuhšie kusy mäsa, kosti, rôzne chrupavky, šľachy či dokonca vaječnú škrupinu. Pri podávaní kostí by sme však nemali zabúdať, že varením stvrdnú a štiepia sa, čo by mohlo psovi ublížiť. Podávame ich teda surové, pričom u šteniat, ktoré ešte nemajú trvalý chrup sa kŕmenie kosťami neodporúča. Rovnako nie je vhodná ich kombinácia s mliečnymi výrobkami či mletým mäsom.

Dôležitá je rovnováha
Pes má, rovnako ako človek, svoje “chute“, preto by sme sa mu mali snažiť čo najviac vyhovieť. Zároveň ale nesmieme zabúdať na to, čo jeho organizmu skutočne prospieva. Nie je totiž pravidlom, že všetko čo mu chutí je vždy aj zdravé. Okrem dennej gramáže, ktorá by mala pri šteňatách tvoriť 8 a pri dospelom psovi zhruba 2-6 percent jeho váhy, je potrebné zostavovať jedálniček aj komplexne.

Mäsitú stravu dopĺňame rôznymi prílohami, zeleninou a ovocím. Výživovú hodnotu môžeme zvýšiť aj rôznymi potravinovými doplnkami v podobe olejov, semienok, vitamínov alebo minerálov. Dôležitý je vyvážený pomer živín. Napríklad, vnútornosti 2-krát, vaječný žĺtok raz alebo rybu 3-krát týždenne. Odmenou za naše úsilie bude spokojný, zdravý a krásny pes.

Váš komentár k článku