odoberať: Články | Komentáre

inzercia psov

Čo je to BARF?

8 koment.
Čo je to BARF?

Priaznivci prirodzenej stravy sa domnievajú, že surové mäso, kosti a orgány sú podstatne vhodnejšie pre kŕmenie psa ako komerčné krmivá. Výsledkom podávania vyváženej surovej stravy sú jedince so zdravšou srsťou, čistejším chrupom, zníženým množstvom stolice a celkovo lepším zdravotným stavom.

Existuje mnoho dôvodov, prečo kŕmiť psa surovou stravou. Najčastejším argumentom je práve jeho pôvod. Pes patrí k mäsožravcom a k tomu je prispôsobená celá tráviaca sústava. Žalúdočné šťavy psa obsahujú desaťkrát viac kyseliny soľnej ako má človek. Črevo psa je v porovnaní s bylinožravcami podstatne kratšie a tak úplné strávenie mäsa a kostí spravidla nepresiahne 24 hodín.

Kŕmenie surovým mäsom a kosťami je podstatne bližšie k potrave, ktorou sa dodnes živí jeho predok – vlk. Pes sa vyvíjal po mnoho miliónov rokov na prírodnej surovej strave, a tak logicky, je to pre neho ideálny zdroj živín.

 1. Vážení, kde mám záruku, že tie Vaše rady, výrobky sú zrovna tie pravé makové. Momentálne máme problém s labradorom…vážna alergia “vraj” na lepok. Dr. odporúčajú len granule, “čistá práca”. A teraz riešime problém alergie a náš problém kopec € na lieky, drahé granule, mäso, ryžu. Asi sme granulami pokazili úžasné stvorenie, psa, nášho priateľa a spoločníka. Tak hľadám východisko z tejto kaše. Momentálne ho kŕmime čistou ryžou, kur.mäsom / kurča/, naporcujeme zmrazíme, teda len mäso, a potom pridáme do uvarenej ryže. Ale i tak dávame trošku granul, lebo máme obavy o avitaminózu. Labrador je “kusisko” psa a potrebuje mať bruško plné. Tak ako???

  • Marek hovorí:

   Tak určite by som neodporúčal prejsť na prirodzenú stravu “šokovo” a ešte v čase, keď má zviera zdravotný problém. Je však pravda, že alergie sú často z granúl. Potvrdí ti to mnoho psíčkarov ako sa aj po rokoch zlepšil zdravotný stav, keď sa prešlo na BARF. Je pravda, že kŕmiť prirodzenou stravou malé plemeno a potom labradora je rozdiel, ale máš istotu, čo zvieraťu dávaš. Mať psa je predovšetkým zodpovednosť a to aj po tejto stránke.

  • Katarína, BARF je vhodná práve pre psy, ktorí majú potravinovú alergiu. Ja sama som alergička, od detstva mám alergický ekzém. Keď mám zlé obdobie, že som vysypaná po celom tele a žiadne lieky a maste mi nezaberajú, dám si dva týždne diétu na čisto surovej strave /jem len ovocie a oriešky a pijem ovocné a zeleninové šťavy/ a koža sa mi úplne vyčistí. Nemám však takú pevnú vôľu, aby som to vydržala dlhšie. Akonáhle zjem niečo tepelne upravené, alergia začne znova. Mojich psov kŕmim surovou stravou už cca 7 rokov. Nemôžeš psa kŕmiť len ryžou a kuracím mäsom. V takejto strave nemá dostatok vápnika a vitamínov. Ak ti môžem poradiť, vynechaj granule a všetky obilniny /vrátane ryže/ a skús ho nejaký čas kŕmiť len surovým mäsom, kosťami, ovocím a zeleninou. Kosti nesmieš vynechať, pretože psík by mal nedostatok vápnika. Neboj sa toho, uvidíš, že mu to pomôže.

   • endu hovorí:

    Nemusím sa báť, že bude chytať susedovie kury, alebo začne byť krvilačný ?

    • pampalini hovorí:

     To že pes je po surovej strave agresívny je čistý výmysel a mýtus prastarých mám zo staršej generácie!!!! Neexstujú žiadne relevantné dôkazy ani fakty o tejto informácií!!!! Nikdy nebol zdokumentovaný ani potvrdený prípad že by pes bol agresívny po surovej strave. Boli agresívne psy, aj sú, ale sú také llen pre zlú a chybnú výchovu, vôbec nie pre stravu!!!! Zabudnite na tento mýtus a choďte do toho, lepšia voľba neexistuje. BARF= NAJZDRAVŠIA CESTA :) :)

 2. Záruku nemáš nikde, bu´d chceš alebo nie….

 3. Ja mam zial psa, ktoreho cely zivot krmili len granulami, takze ma zo vsetkeho prirodzeneho hnacku. A cistit po nem.oviakovi koterec, ci byt da zabrat :-( Pritom som nosila vsetkym predchadzajucim psom lozka po porodoch krav, placenty, kosti, odrezky z bitunku a to bola radost pozerat ako prosperovali…Jasne,ze mi to nedalo a skusala som postupny prechod na normalnu stravu, aj ekonom.by to bolo pre mna vyhodnejsie,ale nejak sa nam to nedari…;-(

 4. Žanet hovorí:

  Dobrý deň. Ako by ste doporučili postupný prechod na barf. Labrador má 1,5 roka a váži 31 kíl. Ďakujem za rady.

Váš komentár k článku